Ósmoklasiści w Warszawie
To już tradycja, że klasy ósme naszej szkoły jesienią wybierają się do Warszawy, by poznać bliżej historię naszego kraju. Tę smutną historię, do odkrywania której nastrajają jesienne okoliczności przyrody. Tak było i w tym roku. Uczniowie obu klas pod opieką wychowawczyń: pani Agaty Podsiadły i pani Doroty Lisieckiej-Gary, pani Anny Sowińskiej i Dyrektora/inicjatora wyprawy: pana Adriana Kmiecika poznawali Warszawę, ze szczególnym naciskiem na lata II wojny światowej.
Pierwszym punktem programu była wizyta na Powązkach. Największe wrażenie na uczniach zrobiły groby bohaterów omawianej właśnie lektury „Kamienie na szaniec”, jej autora, a także groby naszych lokalnych bohaterów-powstańców. Po pełnym zadumy i wzruszenia spacerze po wojskowej części cmentarza odwiedziliśmy groby wielu znanych osób, cały czas pozostając pod urokiem pięknej złotej jesieni.
Drugim ważnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego. To była wielka i ważna lekcja historii. Lekcja pokory i szacunku dla tych, którym przyszło wtedy żyć i umierać. I wymowna cisza po obejrzeniu filmu „Miasto ruin”. Nikogo nie trzeba było przywoływać do porządku, do właściwego zachowania, do chwili refleksji i zadumy.
Na koniec pospacerowaliśmy po Starym Mieście, zatrzymaliśmy się przy Pomniku Małego Powstańca, odwiedziliśmy Syrenkę. A potem gorąca herbatka i zasłużone małe co nieco.
To był piękny jesienny dzień. Ważna jesienna wyprawa. Szkoda tylko, że jesienne wirusy i inne bakterie nie pozwoliły na wyjazd w pełnym składzie.