Procedura bezpieczeństwa obowiązująca
od 1 września 2020 r.
na terenie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego
w Lutomiersku
w okresie pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2)
Opracowano na podstawie wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych
i niepublicznych szkół i placówek, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej od 1 września 2020 r. (z dn. 2 lipca, 5 sierpnia oraz 25 sierpnia 2020 r.).
§1
Postanowienia ogólne
- Niniejszy dokument określa procedurę bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczącą wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku, uczniów oraz rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki.
- Celem procedury jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem.
- Procedura określa działania, które minimalizują możliwość zakażenia, ale nie zapewniają pełnej jego eliminacji.
§2
Obowiązki Dyrektora
- Dyrektor dostosowuje procedury bezpieczeństwa obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa zgodnie z aktualnymi wytycznymi MZ, GIS oraz MEN.
- Współpracuje z organem prowadzącym w celu zapewnienia odpowiednich środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej.
- Organizuje pracę personelu pedagogicznego i niepedagogicznego na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa.
- Planuje organizację pracy szkoły, aby minimalizować ryzyko wzajemnego kontaktu.
- Określa sale, w których odbywają się zajęcia, sposób poruszania się po szkole oraz na boisku (podczas przerw wyznacza sektory).
- Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika. Wyposaża pomieszczenie w zestaw ochronny, w skład którego wchodzi: fartuch ochronny, maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący.
- Dba o to, aby przy wejściach do budynku szkoły umieszczone zostały dozowniki
z płynem do dezynfekcji rąk, instrukcje dezynfekcji rąk oraz informacja
o obowiązku dezynfekowania rąk, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych było mydło oraz instrukcja z zasadami prawidłowego mycia rąk.
- Przy wejściu głównym dodatkowo zapewnia umieszczenie numerów telefonów
do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Zapewnia możliwość dokonywania pomiaru temperatury ciała uczniów i pracowników w sytuacji podejrzenia zakażenia COVID-19.
- Zleca codzienną dezynfekcję pomieszczeń, z których korzystają uczniowie
i pracownicy szkoły.
- Informuje właściwą powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną o zachorowaniu wśród uczniów lub personelu w celu weryfikacji i oceny ryzyka.
- Wyznacza osobę, która właściwie zabezpieczona, w dystansie minimum
2 m oczekuje w „izolatce” z dzieckiem podejrzanym o zakażenie koronawirusem
na pojawienie się rodziców lub służb medycznych.
- Po zasięgnięciu opinii powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz organu prowadzącego podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych i przejściu
w tryb nauczania hybrydowego lub zdalnego.
- Powołuje Szkolnego koordynatora bezpieczeństwa oraz zespół zadaniowy
bezpieczeństwa epidemicznego środowiska szkolnego w celu monitorowania sytuacji epidemicznej w szkole i jej środowisku oraz dostosowywania wewnętrznych procedur w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczności szkolnej.
§3
Obowiązki pracowników obsługi, nauczycieli
- Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
- W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) lub objęcia kwarantanną pracownik pozostaje w domu i zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki.
- Bezwzględnie wszyscy pracownicy przy każdym wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji i myją je zgodnie z instrukcją.
- Pracownicy powinni zachowywać dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni wynoszący min.1,5 m.
- Przed rozpoczęciem lekcji oraz podczas przerw międzylekcyjnych w przestrzeniach wspólnych (szatnie, korytarze, świetlica) pracownicy są zobowiązani
do zakrywania nosa i ust (maseczka).
- Nauczyciele sprawujący opiekę nad dziećmi i pozostający w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w sposób szczególny dbają o higienę swoją oraz uczniów, zalecają częste mycie rąk (zwłaszcza po przyjściu do szkoły, przed posiłkiem,
po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza) oraz prawidłowe postępowanie ze środkami ochrony osobistej (np. maseczki). Przypominają o właściwym zachowaniu podczas kichania i kaszlu oraz unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Nauczyciele zapewniają szybki sposób komunikacji z rodzicami (np. telefoniczny).
- Nauczyciele ograniczają aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami – w tym na zajęciach wychowania fizycznego i sportowych (SKS), ograniczają ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Organizują przerwy dla swoich uczniów wg potrzeb, nie rzadziej niż co 45 minut, sprawując także wówczas nadzór nad nimi w specjalnie wydzielonych strefach – Zał. nr 1.
- Do odwołania nauczyciele nie organizują wyjść i wycieczek pozaszkolnych.
- Nauczyciele dbają, by sala pobytu i nauki uczniów była wietrzona co najmniej raz na godzinę (w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć).
- Nauczyciele prowadzący zajęcia wychowania fizycznego powinni w miarę możliwości organizować je na świeżym powietrzu.
- Na lekcjach muzyki należy zrezygnować ze wspólnego śpiewania.
- Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze) wykorzystywane podczas zajęć oraz używany sprzęt sportowy należy czyścić lub dezynfekować po każdych zajęciach.
- Pracownicy obsługi usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować.
- Pracownicy obsługi organizują i monitorują codzienne prace porządkowe,
ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, klawiatur, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich co potwierdzają w codziennych raportach (karty monitoringu czystości – Zał. nr 2).
- Pracownicy obsługi podłogę w sali gimnastycznej myją detergentem
po każdym dniu zajęć.
- Pracownicy obsługi dbają o ciągłość wyposażenia w środki higieny, czystości i dezynfekcyjne. Na bieżąco informują dyrekcję o potrzebach w tym względzie (osoba odpowiedzialna – p. B. Firgan).
- Przeprowadzając dezynfekcję, personel ściśle stosuje się do zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu. W sposób szczególnie staranny dokonuje dezynfekcji toalet.
- Personel regularnie czyści i dezynfekuje sprzęt na boisku szkolnym.
- Codziennie, przy sprzyjającej rekreacji pogodzie, godz. 9.00 czyści i dezynfekuje plac zabaw znajdujący się przy szkole.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w szczególności gorączkę, kaszel, powinien odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu (izolatorium – sala 51)
i niezwłocznie zawiadomić dyrektora, a potem rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły najlepiej własnym środkiem transportu.
- Nauczyciel po ostatniej lekcji danej klasy sprowadza uczniów do szatni.
§4
Obowiązki rodziców/opiekunów
- Rodzice zapoznają się z niniejszą procedurą opracowaną na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w szkole, zapoznają z jej założeniami także swoje dzieci.
- Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub
w izolacji oraz gdy w ciągu ostatnich 14 dni miało kontakt z osobą chorą.
- Zezwalają na przyjście do szkoły tylko zdrowym dzieciom – bez objawów chorobowych.
- Rodzice stosują się do zaleceń lekarskich, określających czas powrotu dziecka
do szkoły po chorobie.
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów.
W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Opiekunowie dzieci oddziału przedszkolnego 3-latków mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły (szatnie, korytarz) przez pierwsze dwa tygodnie roku szkolnego, zachowując następujące zasady (opiekunowie dzieci oddziałów przedszkolnych 4, 5 i 6 latków oraz klas 1 przez pierwszy tydzień września):
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi
- dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/ dziećmi min. 1,5 m
- dystansu od pracowników szkoły 1,5 m
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
Po okresie przejściowym rodzice/opiekunowie wyżej wspomnianych oddziałów/klas mogą wchodzić z dziećmi tylko do szatni.
- Rodzice zapewniają dziecku indywidualną osłonę ust i nosa w drodze do i ze szkoły.
Z chwilą wejścia do klasy dziecko może zdjąć maseczkę.
- Rodzice niezwłocznie odbierają dziecko ze szkoły po otrzymaniu informacji
o podejrzeniu zakażenia.
- Rodzice niezwłocznie powiadamiają dyrektora szkoły o wynikach badania dziecka.
- Rodzice wyrażają pisemną zgodę na pomiar temperatury dziecku przez personel szkolny.
- Rodzice uniemożliwiają dziecku przynoszenie do szkoły zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, m.in. o myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa
i ust oraz prawidłowym noszeniu maseczki lub przyłbicy.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania
czy kasłania.
- Rodzice są zobowiązani do podania wychowawcy aktualnego numeru telefonu i niezwłocznego odbierania połączeń od pracowników szkoły.
- W razie pilnej potrzeby indywidualnego, bezpośredniego kontaktu z dyrekcją, wychowawcami, nauczycielami, rodzice/opiekunowie umawiają się telefonicznie, dzwoniąc do sekretariatu szkoły (43 6775 102 lub 43 6775 028).
Obowiązki uczniów
- Uczniowie są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania procedur bezpieczeństwa ustalonych na czas pandemii.
- Do szkoły uczniowie przychodzą w maseczkach i ściągają je dopiero po wejściu do sal dydaktycznych.
- Podczas wchodzenia i wychodzenia ze szkoły stosują się do zaleceń opisanych w § 6.
- Przy wejściu dezynfekują ręce.
- Bezwzględnie stosują się do poleceń nauczycieli i pracowników szkoły, dbając o zdrowie własne i innych osób przebywających na terenie placówki.
- Przed rozpoczęciem lekcji, podczas przerw międzylekcyjnych oraz na początku zajęć opiekuńczych na świetlicy (do momentu podziału uczniów na grupy) uczniowie
są zobowiązani do zakrywania nosa i ust (maseczka lub przyłbica).
- Uczniowie przynoszą własne przybory, podręczniki, zeszyty. Nie wolno się nimi wymieniać.
- Uczniowie nie powinni zabierać ze sobą niepotrzebnych przedmiotów (np. zabawek).
- Uczeń z rodziny, której członek jest objęty kwarantanną, musi pozostać w domu.
Organizacja pracy szkoły w podwyższonym reżimie sanitarnym
- Na czas podwyższonego reżimu sanitarnego szkoła pracuje w godzinach od 7.00 do 16.00, w tym świetlica od 7.00 do 8.30 oraz od 12.00 do 16.00.
- Zaleca się taką organizację pracy szkoły i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły i ograniczy gromadzenie się uczniów.
- Uczniowie dojeżdżający do szkoły autobusem szkolnym – stosują się do odrębnych procedur obowiązujących podczas dowozów – Zał. nr 3.
- Uczniowie i rodzice wchodzą i wychodzą ze szkoły pięcioma wejściami. Bezwzględnie przy każdym wejściu do szkoły dziecko i każdy wchodzący myje ręce płynem do dezynfekcji rąk.
-
- 1 – wejście główne od ul. Piłsudskiego dla klas II-V oraz oddziałów przedszkolnych 3, 4 i 5 latków (główna szatnia)
- 2 – wejście do dawnego Gimnazjum od ul. Piłsudskiego dla klas VI-VII (szatnia przy bibliotece)
- 3 – wejście przy sali gimnastycznej – klasy VIII (szatnia przy bibliotece)
- 4 – wejście przy hali sportowej – oddziały sześciolatków i klasy I (szatnia przy hali sportowej)
- 5 – wejście od strony patio (uczniowie dowożeni za wyjątkiem dowożonych sześciolatków i pierwszoklasistów, którzy wchodzą wejściem nr 4 bezpośrednio do szatni przy hali sportowej)
- Ogranicza się przebywanie w szkole osób z zewnątrz oraz rodziców do niezbędnego minimum – preferowany jest kontakt telefoniczny. Osoby z zewnątrz / rodzice, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu, mogą udawać się tylko do wyznaczonego miejsca z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust
i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk). W szkole mogą przebywać tylko osoby zdrowe.
Oddziały przedszkolne
- Do oddziału przedszkolnego dzieci przyprowadzane są na godz. 8.00 (oddział 6-latków) lub na 8.30 (oddziały 3-,4-,5-latków) i odbierane po zakończeniu zajęć zgodnie z obowiązującym planem. Zaleca się, by dzieci przyprowadzać tuż przed rozpoczęciem zajęć.
- Rodzice lub opiekunowie są zobowiązani do odbierania dziecka osobiście bezpośrednio po zakończonych zajęciach. Dziecko może odebrać również osoba pełnoletnia, pisemnie upoważniona, uwzględniona w oświadczeniu podpisanym przez rodziców lub opiekunów.
- Dzieci korzystają z porannej świetlicy (7.00-8.30) tylko w sytuacji, gdy rodzice,
z uwagi na pracę, nie mogą przyprowadzić dziecka do szkoły bezpośrednio przed rozpoczęciem zajęć z wychowawcą oddziału.
- Do oddziałów przedszkolnych może uczęszczać jedynie dziecko zdrowe, nie wymagające specjalnej opieki – dziecka chorego lub z objawami choroby nie należy przyprowadzać. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia w czasie pobytu dziecka w oddziale, nauczyciel informuje rodziców telefonicznie. W tej sytuacji rodzic zobowiązany jest do odebrania dziecka.
- W przypadku choroby zakaźnej dziecka, rodzice zobowiązani są do natychmiastowego zawiadomienia o tym fakcie.
- W oddziale przedszkolnym promowany jest zdrowy styl życia. Słodką przekąskę dzieci mogą przynosić tylko w jeden wyznaczony dzień w tygodniu (piątek).
Ze względu na konieczność przestrzegania środków bezpieczeństwa i higieny zalecane jest przynoszenie jednej przekąski typu wafelek, batonik – dzieci nie mogą dzielić się jedzeniem, jak również wymieniać.
- Dzieci nie przynoszą do oddziału zabawek oraz innych zbędnych przedmiotów.
- Nauczyciel sprawuje opiekę nad całą grupą. Nie ma możliwości pozostawienia dziecka w sali lub w innej grupie (na życzenie rodziców), kiedy pozostała grupa dzieci idzie na powietrze.
- Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do oddziału przedszkolnego i po odbiorze z oddziału przedszkolnego, także z placu zabaw, odpowiadają rodzice
lub opiekunowie.
- Rodzice pozostają w stałym kontakcie telefonicznym z wychowawcami oddziałów. Zobowiązani są odbierać wszystkie telefony od wychowawcy.
Postępowanie na wypadek stwierdzenia podejrzenia zakażenia
- Nauczyciel, pielęgniarka, pracownik szkoły zawiadamia dyrektora o podejrzeniu zakażenia ucznia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka). Dyrektor kieruje
do pomocy osobę, która przed przystąpieniem do działań, zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, maseczkę i rękawiczki.
- Ucznia, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia, bezzwłocznie odizolowuje się w tzw. ,,izolatorium” (sala nr 51, parter szkoły). Wyznaczony, odpowiednio zabezpieczony pracownik szkoły pozostaje z dzieckiem w ,,izolatorium”, utrzymując dystans min. 2 m.
- Nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców o zaistniałej sytuacji. Dyrektor zawiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną, w razie złego stanu dziecka dzwoni
na numer 999 lub 112.
- Pracownik, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka), zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do wyznaczonego pomieszczenia ,,izolatorium”. W razie potrzeby dyrektor kieruje do pomocy osobę, która przystępując do działań, zabezpiecza się w przyłbicę, fartuch ochronny, maskę i rękawiczki. Dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służby, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się
do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się
do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz organu prowadzącego.
Biblioteka szkolna
- W czasie trwania epidemii w bibliotece może przebywać poza bibliotekarzem maksymalnie 6 osób zachowując dystans społeczny minimum 1,5m.
- Nie ma możliwości wolnego dostępu do półek.
- Czytelnicy mogą wypożyczać tylko zamówione wcześniej lub wskazane w momencie wypożyczania książki i materiały biblioteczne.
- Książki podaje bibliotekarz, zachowując szczególną ostrożność i stosując się
do aktualnych zaleceń/rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia i/lub Ministerstwa Edukacji Narodowej.
- Zwracane do biblioteki książki i materiały biblioteczne zanim zostaną ponownie wypożyczone, muszą pozostać w kwarantannie w zależności od rodzaju okładki:
48 godzin (papier i tektura) lub 72 godziny (plastikowe i foliowe okładki).
- Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat,
na którym leżały.
- Pomieszczenie biblioteczne należy regularnie wietrzyć (min. co godzinę), klamki, blaty stolików i krzesła – dezynfekować.
- Bibliotekarz ma prawo poprosić o opuszczenie pomieszczenia bibliotecznego osobę, która nie będzie stosowała się do aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
Świetlica szkolna
- W grupie świetlicowej może przebywać maksymalnie do 25 uczniów (min. 1 opiekun). Przy określaniu liczby uczniów w grupie należy uwzględnić także rodzaj niepełnosprawności uczniów.
- Uczniowie po skończonych zajęciach dydaktycznych schodzą na świetlicę w maseczkach (przyłbicach). Zdejmują je po podziale na grupy (grupy do 25 osób), które będą przebywać w różnych salach i miejscach na terenie szkoły (sale dydaktyczne, boisko, hala sportowa).
- Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
- W miarę możliwości utworzone grupy będą zbliżone wiekowo.
- Do grup, w miarę możliwości, przyporządkowani będą stali nauczyciele/ wychowawcy świetlicy.
- Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy dokładnie czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń/ wychowanek świetlicy posiada własne przybory i podręczniki. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą.
- Wychowankowie mogą korzystać pod opieką wychowawcy/ nauczyciela z sali gimnastycznej, zachowując wszelkie zasady higieny i odległości.
- W sali gimnastycznej mogą przebywać dwie grupy uczniów. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy należy umyć i zdezynfekować.
- Należy wietrzyć salę świetlicy co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Nauczyciel/wychowawca świetlicy może organizować przerwy dla swojej grupy,
w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż po 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela, zachowując w miarę możliwości dystans między sobą.
- Wskazane jest korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do świetlicy niepotrzebnych przedmiotów.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający uczniów do/ze szkoły/ świetlicy szkolnej mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców zgodnie z zaleceniami MZ oraz GIS.
- Do świetlicy szkolnej może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Przed wejściem do świetlicy szkolnej należy zdezynfekować ręce, korzystając z płynu dezynfekującego do rąk zgodnie z instrukcją.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie, szczególnie przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
Boisko szkolne (Orlik)
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
- Boisko sportowe jest przeznaczone do sportowych zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych o charakterze rekreacyjnym oraz spędzania czasu wolnego przez uczniów (podczas zajęć szkolnych).
- Z boiska nie można korzystać przy mokrej nawierzchni.
- Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
- Sprzęt na boisku szkolnym wykorzystywany podczas zajęć jest regularnie czyszczony (w godzinach porannych) z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
- Korzystanie z boiska jest dozwolone w czasie zajęć lekcyjnych tylko przez uczniów uczęszczających do jednostki. Po zakończonych zajęciach boisko jest ogólnodostępne.
- Korzystanie z boiska szkolnego podczas przerw jest możliwe tylko pod opieką nauczyciela.
Szatnia
- Szkoła nie ma możliwości wykorzystania co drugiego boksu, w związku z tym podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, dzieci będą przychodziły zgodnie z ustalonym harmonogramem. W sytuacji, kiedy duża liczba klas będzie zaczynała zajęcia o tej samej porze, zostanie wprowadzone ograniczenie ilości osób poprzez np. wpuszczanie co 5-10 min. jednej klasy.
- W celu ograniczenia nadmiernego kontaktu uczniów korzystających z szatni ustala się dodatkowe szatnie dla uczniów klas I oraz dzieci z oddziałów sześciolatków przy hali sportowej oraz godziny przyjścia i wyjścia uczniów każdego oddziału/ klasy ze szkoły, z uwzględnieniem czasu na pozostawienie lub zabranie okrycia wierzchniego i zmianę obuwia w szatni.
- Przy wejściu do szatni umieszcza się środek do dezynfekcji rąk wraz z instrukcją prawidłowego dezynfekowania rąk.
- Wychowawca na początku roku szkolnego informuje uczniów o zasadach korzystania z szatni szkolnej.
Postanowienia końcowe
- Procedury bezpieczeństwa wprowadza się Zarządzeniem dyrektora nr 1/2020/21 i obowiązują one do odwołania. Zmiany do procedury wprowadzane są w formie aneksu. Powyższe procedury będą na bieżąco monitorowane i w razie potrzeby modyfikowane zgodnie z aktualnymi wytycznymi MEN, MZ oraz GIS.
Załącznik nr 1
Uczniowie danych klas spędzają przerwy międzylekcyjne oraz czas oczekiwania na zajęcia
( 7.45- 8.00) w wyznaczonych sektorach.
Sektor A- piętro I Nowe SP
Sektor B- piętro I Stare SP
Sektor C- piętro II Stare SP
Sektor D- piętro byłego Gimnazjum
Sektor E- piwnica byłego Gimnazjum
Sektor F- sekretariat byłego Gimnazjum
Sektor G- parter byłego Gimnazjum
Sektor A- klasy II A i III B
Sektor B- – klasy I C, II B, III A
Sektor C- klasy I A, I B, II C
Sektor D- klasy IV A, IV B, VI C, VIII A, VIII B
Sektor E- klasy VI A, VI B
Sektor F- klasy V A, VII A
Sektor G – klasy V B, VII B, VII C
Po piątej godzinie lekcyjnej uczniowie z sektora D mają do dyspozycji sektor D i C
Przerwy na świeżym powietrzu:
Codziennie chętni uczniowie z określonych sektorów mogą spędzać przerwę obiadową na patio zgodnie z poniższym harmonogramem:
10.35-10.55- sektor D (klasy IV A, IV B, VI C, VIII A, VIII B ) oraz klasa VI B z sektoru E
11.40-12.00- sektor F (klasy V A, VII A), G (V B, VII B, VII C) oraz klasa VI A z sektoru E.
Załącznik nr 3
WYTYCZNE
DOTYCZĄCE DOWOZU UCZNIÓW DO SZKÓŁ AUTOBUSAMI SZKOLNYMI
Przepisy wprowadzane w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zmieniły dotychczasowych regulacji dotyczących dowożenia uczniów do szkół. Nadal w przypadkach określonych w ustawie Prawo oświatowe gmina zobowiązana jest zapewnić uczniom bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu (art. 39 ust. 2, 3 i 4 Prawa oświatowego). Transport uczniów organizowany przez gminę odbywa się na zasadach obowiązujących
w transporcie publicznym.
Korzystając z transportu zbiorowego należy stosować środki ochrony osobistej (maseczki) określone w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356, z późn. zm.).
Transport dzieci do szkół jest specyficzną formą przewozu osób. Oznacza niepubliczny przewóz regularny określonej grupy osób uprawnionych do korzystania z przewozu. Należą do niej uczniowie i opiekun, który czuwa nad bezpieczeństwem dzieci w trakcie dojazdu
do szkoły. Z korzystania z autobusu szkolnego wyłączone są inne osoby. Dowożenie uczniów do szkół to przewozy dedykowane i zamknięte dla innych pasażerów.
Rozporządzenie Rady Ministrów nie wprowadza odrębnych regulacji dla organizowanego przez gminę przewozu dzieci do szkół. Wprowadzonych w nim ograniczeń nie stosuje
się tylko w odniesieniu do środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych (§ 23 ust. 2 rozporządzenia RM z 7 sierpnia 2020 r.).
Ograniczenia w przewożeniu osób obejmują przejazdy autobusami – pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie
z kierowcą (§ 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia RM z 7 sierpnia 2020 r.). Można przewozić
w nich, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:
- 100% liczby miejsc siedzących albo
- 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe
co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Informujemy, iż w trosce o bezpieczeństwo uczniów korzystających ze zorganizowanego przez Samorządowe Centrum Usług Wspólnych dowozu uczniów do szkół autobusami szkolnymi, wprowadzono następujące zasady mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się COVID-19:
- autobusy szkolne zostały wyposażone w płyny do dezynfekcji dla potrzeb uczniów,
- kierowcy i opiekunowie dowozu zostali zaopatrzeni w maseczki, płyn
do dezynfekcji, ręczniki papierowe, oraz płyn do dezynfekcji rąk,
- kierowcy i opiekunowie dowozu, zostali poinstruowani o bezwzględnej konieczności przemywania takich miejsc jak przyciski, poręcze, oraz codziennej dezynfekcji autobusu.
Uczniowie korzystający z dowozu autobusami szkolnymi zobowiązani są do:
- dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do autobusu,
- korzystania z osłony ust i nosa,
Uczeń:
– z objawami infekcji (katar, kaszel, gorączka),
– mający bezpośredni kontakt z osobą chorą na COVID -19,
– mający kontakt z osobą przebywającą na kwarantannie
nie może korzystać z dowozu autobusem szkolnym.
Dyrektor Samorządowego Centrum Usług Wspólnych
Agnieszka Kiedrzyńska